Etapy formacji

iconmonstr-arrow-32[1]
1920px-Łomża_Popowa_Góra_2[1]
POSTULAT

Łomża - 1 rok

Postulat jest okresem początkowej formacji i zdecydowania się na przyjęcie naszego życia. W tym okresie kandydat zapoznaje się z naszym życiem, a braterska wspólnota ze swej strony poznaje lepiej kandydata, by móc wyrobić sobie osąd o możliwości realizowania przez niego powołania zakonnego. Formacja postulantów zmierza, przede wszystkim przez katechezę, do pogłębienia wiary i obejmuje wprowadzenie do liturgii, metody modlitwy, wiedzę franciszkańską i pierwsze doświadczenie w pracy apostolskiej.

NOWICJAT

NOWE MIASTO NAD PILICĄ - 1 ROK

Nowicjat jest to okres intensywniejszego wprowadzenia w życie ewangeliczne i głębsze doświadczenie franciszkańsko-kapucyńskie, zgodnie z jego podstawowymi wymaganiami, i zakłada wolne i dojrzałe zdecydowanie się na życie zakonne. Po zakończeniu Nowicjatu kandydat składa śluby posłuszeństwa, ubóstwa i czystości na okres 12 miesięcy.

phoca_thumb_l_p1070302[1]
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
PONOWICJAT

Lublin - krakowskie przedmieście - 2 lata

Ponowicjat jest okresem, w którym bracia, zdobywając coraz większą dojrzałość, przygotowują się do ostatecznej decyzji przyjęcia naszego ewangelicznego życia, przez złożenie profesji wieczystej. Jest to czas, w którym ponowicjusz rozeznaje i pogłębia własne powołanie aż do podjęcia ostatecznej decyzji. Celem ponowicjatu jest osiągnięcie dojrzałej osobowości poprzez doświadczenie spotkania z Chrystusem, z braćmi z własnej wspólnoty braterskiej, z ubogimi i kulturą.

JUNIORAT I KLERYKAT

Lublin - Poczekajka - 6 lat (seminarium)

Klerykat - sześć lat studiów filozoficzno-teologicznych w Lublinie

Klerykat to czas formacji braci odkrywających swe powołanie do kapłaństwa i posługiwania jako prezbiter w miejscach naszej obecności w Polsce i na świecie.

Juniorat – 2 lata praktyki w klasztorach. Przygotowanie dla braci, którzy pragną realizować swe powołanie jako bracia zakonni, nie-kapłani.

Po trzecim roku Ponowicjatu (który dla kleryków jest jednocześnie pierwszym rokiem studiów seminaryjnych) klerycy idą na drugi rok filozofii, a junioryści na placówki. Po tym roku mogą prosić o dopuszczenie do profesji wieczystej – uroczystego ślubowania zachowania rad ewangelicznych do końca życia.

szkola08