W Jadłodajni dla Ubogich w Warszawie obchodzono Światowy Dzień Ubogich

Przy klasztorze na Miodowej w Warszawie od ponad 30 lat działa Jadłodajnia dla Ubogich, która dziś wraz z Fundacją Kapucyńską, obejmuje swoją opieką niemal 300 dziennie, przez cały rok.

Działania w Jadłodajni nie kończą się tylko na wydawaniu ciepłego pokarmu. Bezdomni i ubodzy otrzymują tu także podstawową opiekę medyczną, biorą udział w „Spotkaniach z kulturą”. Mogą także uczestniczyć w cotygodniowej liturgii słowa oraz korzystać z posługi duszpasterza.

W niedzielę 19 listopada z inicjatywy papieża Franciszka obchodziliśmy I Światowy Dzień Ubogich. W swoim orędziu na ten dzień pisał:

Św. Franciszek z Asyżu nie zadowolił się tylko przytuleniem i daniem jałmużny trędowatym, ale poszedł do Gubbio, aby zamieszkać razem z nimi. On sam widział w tym spotkaniu przełom dla swojego powołania: «gdy żyłem w grzechu, widok trędowatych wydawał mi się bardzo przykry, ale Pan sam zaprowadził mnie do nich, a ja zwróciłem się ku nim z miłością. To, co początkowo wydawało mi się przykre, zamieniło się w słodycz duszy i ciała» (Testament św. Franciszka z Asyżu). Świadectwo to ukazuje przemieniającą siłę miłości oraz styl życia chrześcijańskiego.

To doświadczenie jest obecne w życiu wolontariuszy Fundacji Kapucyńskiej i Towarzystwa Charytatywnego św. ojca Pio oraz ich podopiecznych, którzy codziennie przez cały rok spotykają się w Jadłodajni.

Światowy Dzień Ubogich stał się wspólnym świętem. Dzień rozpoczął się koncertem Magdy Frączek w stołówce, w której na co dzień wydawane są obiady. O godzinie 11:00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego. Po zakończeniu Liturgii wydano obiad. Dzień zakończyły koncerty Małgorzaty Hutek i Bronki.

 

Zobacz relacje ze Dnia Ubogich:

Strona Archidiecezji Warszawskiej 

Radio dla Ciebie

Tygodnik „Niedziela”

Tekst orędzia papieskiego na Światowy Dzień Ubogich

fot. Wojciech Łączyński