
Postulat
Postulat jest okresem początkowej formacji i zdecydowania się na przyjęcie naszego życia. W tym okresie kandydat zapoznaje się z naszym życiem, a braterska wspólnota ze swej strony poznaje lepiej kandydata, by móc wyrobić sobie osąd o możliwości realizowania przez niego powołania zakonnego. Formacja postulantów zmierza, przede wszystkim przez katechezę, do pogłębienia wiary i obejmuje wprowadzenie do liturgii, metody modlitwy, wiedzę franciszkańską i pierwsze doświadczenie w pracy apostolskiej. Bardzo ważna na tym etapie jest również formacja ludzka kandydata. Obecnie czas formacji w postulacie jest wspólny dla obu prowincji kapucyńskich w Polsce.

Nowicjat
Nowicjat jest to okres intensywniejszego wprowadzenia w życie ewangeliczne i głębsze doświadczenie franciszkańsko-kapucyńskie, zgodnie z jego podstawowymi wymaganiami, i zakłada wolne i dojrzałe zdecydowanie się na życie zakonne. Po zakończeniu Nowicjatu kandydat składa śluby posłuszeństwa, ubóstwa i czystości na okres 12 miesięcy. Obecnie czas nowicjatu bracia przeżywają wspólnie dla obu prowincji kapucyńskich.

PONOWICJAT
Ponowicjat jest okresem, w którym bracia, zdobywając coraz większą dojrzałość, przygotowują się do ostatecznej decyzji przyjęcia naszego ewangelicznego życia, przez złożenie profesji wieczystej. Jest to czas, w którym ponowicjusz rozeznaje i pogłębia własne powołanie aż do podjęcia ostatecznej decyzji. Celem ponowicjatu jest osiągnięcie dojrzałej osobowości poprzez doświadczenie spotkania z Chrystusem, z braćmi z własnej wspólnoty braterskiej, z ubogimi i kulturą.

KLERYKAT
Klerykat – sześć lat studiów filozoficzno-teologicznych w Lublinie.
Klerykat to czas formacji braci odkrywających swe powołanie do kapłaństwa i posługiwania jako prezbiter w miejscach naszej obecności w Polsce i na świecie.
Juniorat – przygotowanie dla braci, którzy pragną realizować swe powołanie jako bracia zakonni, nie-kapłani.